Piszę ten artykuł, gdyż spotkałem parę osób zajmujących się biznesem i mogę powiedzieć o nich parę słów.

Biznesmani to osoby pewne siebie. Muszą takie być, bo gdyby nie były pewne swego, to nie otworzyłyby biznesu. Do tego potrzebna jest pewność siebie. Słyszałem nie tylko o sukcesach ludzi pewnych siebie, ale również o porażkach. Wiele osób zajmujących się biznesem spotkałem i wiem, że są czasem zbyt pewni siebie i nie słuchają rad ludzi mających szerszą wiedzę. Są często zadufani w sobie, wierzą, że to co oni osiągnęli to jest szczyt marzeń. Dlatego mamy właśnie taki kapitalizm. Nie ma wielu biznesmanów, którzy po osiągnięciu dużego sukcesu, chcą osiągnąć jeszcze większy. Znaczy może chcą, ale nie chcą zainwestować, nie chcą dać zarobić komuś kto się zna, bo uważają, że jak oni mają biznes to są dobrzy. Pewnie są, ale są od nich lepsi. Jedyne czym potrafi taki biznesman konkurować to ceną. Dlatego widzimy potem upadki tych wielkich, zadufanych w sobie biznesmanów. A jak chcą kupić czyjąś pracę, to również chcą ją kupić tanio. Nikt rozsądny nie chce pracować za marne pieniądze, dlatego tacy biznesmani nie mają najlepszych pracowników, co generować może dodatkowe koszty, a to osłabia pozycję firmy. Ci którzy tego nie rozumieją, będą musieli zamknąć swój interes. Spotkałem wielu pewnych siebie przedsiębiorców, szkoda tylko, że ja jako doradca miałem racje, a oni nie, podobnie spotkałem pewnych siebie profesorów, doktorów na uczelni wyższej, okazało się, że ja nie oni miałem rację. Niestety nic na to nie poradzę, że niektóre osoby mają wysokie mniemanie o sobie, to jest dobra cecha, ale pokora jest też ważna. Ludzie sukcesu nie mający pojęcia o rozwoju osobistym nie zachodzą najwyżej, zachodzą wyżej niż większość nie dalej.

Naturalny wzrost gospodarczy, a w zasadzie teoria o nim zakłada, że właściciel firmy chce się rozwijać, zatrudniać najlepszych ludzi, budować swój biznes. Praktyka pokazuje, że jest inaczej. Przedsiębiorcy często są samo-zatrudnieni i nie chcą już nikogo najmować do pracy. Wystarczy im to co mają, nie chcą sobie robić konkurencji, nie chcą ryzykować, inwestować w reklamę swojej firmy. Gdy sprzedawałem strony internetowe przez telefon było to zjawisko dość powszechne – ludzie nie chcieli stron internetowych, bo mieli pracę z polecenia. Ja np zawsze wyszukuje firmy w internecie i porównuję ceny, bo tak jest szybciej. Jeśli ktoś nie korzysta z tego medium to dla mnie nie istnieje. Jeśli firma rezygnuje z własnej strony internetowej, to chociaż powinna zamieścić maila/telefon do siebie w jakimś katalogu firm. Mentalność polskiego biznesmana jest taka by on miał, a inni na niego pracowali, a przecież jeśli właściciel nie będzie rozwijał firmy, to pracownik stosujący moje zasady, odkładający pieniądze, zarabiający na inwestycjach, po paru latach odejdzie z firmy i założy własną która będzie konkurencją. Czy lekarstwem na to jest nie zatrudnianie wcale? Oczywiście, że nie. Należy ciągle rozwijać firmę, by była ona niedościgniona dla konkurencji, należy szkolić pracowników, kupować nowsze lepsze wydajniejsze maszyny, reklamować się, inwestować, budować markę.

Pewność siebie biznesmanów jest ważna w interesach, ale zbytnia pewność siebie nie jest dobra, bo przez nią można stracić ciekawe okazje inwestycyjne.

Życzę wszystkim udanych inwestycji we własny biznes.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *