Moj portfel
Fundusze inwestycyjne akcyjne polskie zamienilem w wiekszosci na fundusze obligacyjne
Fundusze akcyjne rynku polkiego mam tylko w 10%, reszta czeka na przecene w funduszu obligacyjnym
Trzymam fundusze akcji USA
Mocno zbieram srebrna bizuterie
Wig20 powinien sie skorygowac do 2000 punktow, wtedy pomysle o pierwszych zakupach
Z polskich akcji trzymam juz tylko Amrest
Artykuł sponsorowany. Firmy zajmujące się eksportem są wyjątkowo narażone na zatory finansowe. Dzieje się tak, dlatego, że handel międzynarodowy – jak żaden inny segment gospodarki – wiąże się z dużym ryzykiem. To właśnie tutaj mają miejsce wszelkiego rodzaju opóźnienia w płatnościach. Wynikają one przeważnie z trudności finansowych po stronie zagranicznych kontrahentów, a w gorszym przypadku z ich nieuczciwości. Jak więc zabezpieczyć swoją płynność finansową przed niepożądanymi okolicznościami? Narzędziem, które najlepiej się do tego nadaje, jest właśnie faktoring eksportowy. Wszystko, co powinniśmy o nim wiedzieć, znajdziemy w poniższym artykule
Jakie są największe problemy branży eksportowej?
Jak już we wstępnie napomknęliśmy, ekspansja na zagraniczne rynki to bardzo dochodowa, a jednocześnie ryzykowna droga rozwoju swojej działalności. Dla pełnego obrazu przedstawimy najczęstsze problemy, które to nastręcza.
Jedną z podstawowych przyczyn opóźnień w płatnościach są trudności finansowe zagranicznych kontrahentów. Jest to stale powtarzający się element handlu zagranicznego, z którym każdy eksporter musi się liczyć. Gorszą wersją opóźnień w regulowaniu należności jest nieuczciwość niesprawdzonych podmiotów.
Drugą kwestią, którą należy tu poruszyć, jest częsta niemożność pogodzenia przez eksportera długich terminów płatności – oferowanych zagranicznym odbiorcom – z opłacaniem swoich dostawców. Aby zyskać konkurencyjność, jest on zmuszony oferować klientom faktury z odroczonym terminem płatności.
Faktoring, a rozwój eksportu
Jak więc widzimy, prowadząc handel zagraniczny, łatwo jest utracić płynność finansową. Żeby polski przedsiębiorca, mógł ją zabezpieczyć – a co za tym idzie, z powodzeniem poszerzyć swój bizneso sprzedaż eksportową – spełnić musi dwa podstawowe warunki. Przedstawiamy je poniżej.
- Przede wszystkim musi być atrakcyjny dla swoich zagranicznych partnerów handlowych. Powinno sprowadzić się to do wysokiej jakości jego produktu czy usługi oraz do jej konkurencyjnej ceny.
- Co równie ważne powinien być przygotowany na wszelkie, przedstawione powyżej, niepożądane okoliczności.
Mnogość potencjalnych problemów sprawia, że niezwykle pomocnym rozwiązaniem dla eksportu, jest jego zewnętrzne finansowanie. Najlepszym do tego narzędziem jest natomiast faktoring międzynarodowy.
Faktoring eksportowy – czym właściwie jest?
Faktoring eksportowy jest podstawowym instrumentem finansowania sprzedaży za granicę. Jest on nazywany również faktoringiem międzynarodowym lub zagranicznym. Sprowadza się do sytuacji, kiedy firma faktoringowa (nazywana finansującą lub faktorem) skupuje od eksportera (analogicznie – faktoranta) nieprzeterminowane faktury. Za te ostatnie zagraniczny kontrahent zobowiązany jest zapłacić z odroczonym terminem płatności.
Tym samym, faktorant otrzymuje należność zaraz po dokonaniu zakupu przez kontrahenta, a ten ostatni uiszcza ją w odroczonym terminie, już firmie finansującej. Jest to więc transakcja win-win, w której wszystkie trzy strony otrzymują korzyść: faktorant nie musi czekać na pieniądze, faktor otrzymuje określony procent od sprzedaży, a zagraniczny kontrahent ma długi czas (zwykle oscylujący wokół miesiąca) na dokonanie płatności.
Faktoring międzynarodowy – z regresem czy bez regresu?
Podstawowym podziałem usługi faktoringu jest to, w jakim stopniu zabezpiecza on klienta przed brakiem zapłaty kontrahenta. W tym kontekście wyróżniamy dwie najważniejsze jego formy.
- Faktoring eksportowy niepełny – z regresem. Polega na wykupie przez firmę finansującą należności, ale bez przejęcia ryzyka niewypłacalności zagranicznego kontrahenta.
- Faktoring eksportowy pełny – bez regresu. Sprowadza się do przejęcia przez firmę finansującą ryzyka niewypłacalności zagranicznego kontrahenta. W przypadku braku uiszczenia należności staje się on odpowiedzialny za windykację.
Dochodzenie swych należności na rynku zagranicznym, będzie dla eksportera znacznie bardziej problematyczne, niż w Polsce. Jeżeli podejmuje współpracę z niesprawdzonymi podmiotami, zdecydowanie powinien skorzystać z pełnej wersji faktoringu. Wraz z poznaniem specyfiki danego rynku, będzie mógł następnie zweryfikować swój wybór.
Faktoring eksportowy a zagraniczni dostawcy i ryzyko kursowe
Ale to nie wszystkie korzyści, które oferuje faktoring międzynarodowy. Warto także wspomnieć o fakcie niwelowania przez niego ryzyka wiążącego się z kursami walut. Eksporter otrzymuje bowiem należność natychmiast, nie musi więc zastanawiać się nad kursami waluty.
Warto zwrócić także uwagę na fakt, że dzięki finansowaniu eksportu, uproszczą się nasze kontakty z lokalnymi dostawcami. Szybsza spłata zobowiązań, które względem nich mamy może zaowocować długotrwałą współpracą, ta zaś kumulować będzie obopólne korzyści.
Dla tych, którzy planują ekspansję zagraniczną lub już zawarli kontakty z zagranicznymi partnerami dobrym rozwiązaniem może być oferta faktoringu eksportowego od firmy faktoringowej Bibby Financial Services.
Więcej informacji uzyskasz na stronie: https://www.bibbyfinancialservices.pl/faktoring-eksportowy