Moj portfel


Fundusze inwestycyjne akcyjne polskie zamienilem w wiekszosci na fundusze obligacyjne

Fundusze akcyjne rynku polkiego mam tylko w 10%, reszta czeka na przecene w funduszu obligacyjnym

Trzymam fundusze akcji USA

Mocno zbieram srebrna bizuterie

Wig20 powinien sie skorygowac do 2000 punktow, wtedy pomysle o pierwszych zakupach

Z polskich akcji trzymam juz tylko Amrest


Azjaci kontra Zachód – wojna o wpływy i dominację

Od pewnego czasu obserwujemy rosnące napięcie między cywilizacją zachodnią a wschodnią. Konflikt ten przybiera różne formy – od walk ekonomicznych, przez spory patentowe, aż po próby przenoszenia produkcji i wpływów. Temat ten szczegółowo omawia m.in. książka „Wojna o pieniądz”, która porusza kwestie rywalizacji Azjatów z zachodnimi instytucjami finansowymi.

Dziś przyjrzymy się kilku mechanizmom, które Azja wykorzystuje, by zyskać przewagę nad światem Zachodu.


Wojny patentowe – czyje pomysły, czyje zyski?

Świat Zachodu, napędzany kredytami i inwestycjami, stworzył wiele przełomowych technologii. Dla Azjatów, szczególnie Chin, korzystanie z tych osiągnięć często oznaczało kopiowanie lub przejmowanie własności intelektualnej.

  • Kradzież patentów: Zamiast opracowywać własne rozwiązania, firmy z Azji często kopiowały technologie zachodnie. Ten proceder z czasem został zastąpiony wykupem zachodnich firm – szczególnie w czasach kryzysu – co pozwoliło Azjatom na dostęp do cennych patentów i technologii.
  • Przenoszenie produkcji do Chin: Po przejęciu firm maszyny i linie produkcyjne są przenoszone do Chin, gdzie koszty są niższe. Produkcja na Zachodzie maleje, a Chiny rosną w siłę.

Tania siła robocza – przewaga cenowa i jakościowa

Dawniej produkty z Chin kojarzyły się z niską jakością, ale to się zmienia. Chińskie wyroby stają się coraz lepsze, zachowując przy tym przewagę cenową.

  • Przykład: Kupując głośnik Bluetooth za 100 zł na AliExpress, można się zaskoczyć jego jakością. To dowód na to, że Chiny konkurują nie tylko ceną, ale i jakością.
  • Logistyka: Dzięki usprawnieniom w transporcie zamówienia z Chin docierają szybciej niż kiedykolwiek. W przyszłości liczba pośredników w Europie może się drastycznie zmniejszyć, co jeszcze bardziej wzmocni pozycję Chin.

Inwestycje w kapitał ludzki – Azja stawia na potencjał

Chińskie firmy dostrzegają wartość w inwestowaniu w ludzi. W przeciwieństwie do wielu zachodnich korporacji, które preferują cięcia kosztów, Chiny aktywnie wspierają rozwój talentów.

  • Osobiste doświadczenie: Kiedy współpracowałem z Chińczykami, zaproponowali, że opłacą mi studia MBA, jeśli zgodzę się pracować dla nich. W Polsce trudno sobie wyobrazić takie wsparcie. Częściej spotykamy się z nepotyzmem i brakiem uznania dla talentów.

Brexit a wpływy Chin

Moim zdaniem Brexit nie był przypadkiem. Chiny, pamiętające brytyjskie wojny opiumowe i ich wpływ na ich kraj, mają powody, by osłabiać Wielką Brytanię.

  • Historyczne urazy: W XIX wieku Brytyjczycy eksportowali do Chin opium, co miało katastrofalne skutki społeczne. Dzisiaj Chiny chcą odzyskać kontrolę nad globalną polityką i ekonomią, a Brexit mógł być dla nich strategicznym ruchem, który osłabił UE i Wielką Brytanię.

Podsumowanie – dominacja Azji?

Chiny są coraz mocniejszym graczem na arenie międzynarodowej. Dzięki mądrej polityce gospodarczej i strategicznym działaniom rosną w siłę, zarówno ekonomicznie, jak i politycznie. Azjaci mają potencjał, by zdominować świat – być może nawet szybciej niż rozwijająca się sztuczna inteligencja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.