pozyczki spolecznosciowe

Blog ekonomiczny wojownik to miejsce w internecie, w którym dowiesz się w co warto, a w co nie opłaca się inwestować. Opisuje swoje sukcesy i porażki. Skupiam się aktualnie na biznesach i inwestycjach, które można skalować. Opisuje poszczególne przypadki zysków, a czasem nawet strat, byś wiedział gdzie można zarobić. Blog ma za zadanie zbudowanie mojego wizerunku jako eksperta, człowieka związanego z pieniędzmi, które kocham zarabiać, nienawidzę wydawać. Chcę skupić wokół siebie społeczność osób, które jak ja lubią pomnażać pieniądze, a nie lubią harować za minimalną.

Dzisiaj skupimy się na pożyczkach na kokos. Jak wskazuje tytuł wtopiłem tam parę groszy. Nie wiem dokładnie ile, ale nie były to duże kwoty – coś rzędu 500 zł – testowo. Pożyczyłem te pieniądze 3-4 osobom, część dostałem, części już nie odzyskam. Nie opłaca się tego windykować, zapewne nie będzie z czego. Owszem część dłużników może jest uczciwa, ale część to profesjonaliści.

Jak zgodnie z prawem nie oddać pożyczonych pieniędzy? pożyczyć, zainwestować, stracić pracę i pieniądze na inwestycji, nie mieć z czego oddać. Dlatego mimo dowodu pożyczki, nawet znajomemu (gdy pożyczymy na przelewem na konto) i ktoś nie odda, będziemy mieli problem (podobnie jak z wynajętym mieszkaniem, gdy ktoś nie chce płacić), jeśli nie będzie miał z czego spłacić, sąd nie wyegzekwuje od niego należności i nie ukarze go, bo klient stwierdzi, że nie ma z czego oddać, a chce, więc nie jest oszustem, bo on chce. Ciężko tu cokolwiek udowodnić, dlatego nawet nie ma sensu składać pozwu. Nie chcę tu nawet pisać o tym, jak można wyprowadzić pieniądze pożyczone, tak czy inaczej, lepiej nikomu nie pożyczać (chyba, że mamy obligacje skarbu Państwa, wtedy pożyczamy rządowi, ewentualnie niewielkie procentowo kwoty inwestujemy kupując obligacje korporacyjne, dobrych firm). Warto zauważyć, że wiele osób początkowo oddaje pieniądze, spłaca w terminie (także na kokos), a potem przestaje. Jak pisałem nie można udowodnić takiej osobie złych intencji, po prostu może straciła płynność i nie może oddać, poczeka aż pożyczka się przedawni i zapomnij o pieniądzach.

Tak, jest cała masa sposobów, by nie oddać pieniędzy pożyczonych, profesjonaliści żyją z tego, że nie oddają pożyczonych pieniędzy, a prawo jakie mamy nie zmusi człowieka, który stracił pracę do oddania pieniędzy i odsetek. Gdy pożyczałem na 2-3 miesiące, dostawałem całość pieniędzy wraz z odsetkami, jednak przy 12 czy 36 miesiącach otrzymywałem część powiedzmy 6-12 rat a potem, koniec. Tak to działa i nie dajmy sobie wmówić, że jest inaczej. Chwilówki są tak drogie, właśnie dlatego, że finansista każe ponosić koszty niewypłacalnych klientów tym, którzy są uczciwi. Można pisać o tym, że to przypadek – pewnie w wielu sprawach tak, ale jak pisałem część ludzi zajmuje się tym profesjonalnie jak staniem w kolejce w MOPS, nic na to nie poradzimy, lepiej trzymać się z dala od tego typu serwisów.

Dzisiaj podobno na kokos.pl wdrożone są nowe mechanizmy zabezpieczające, możliwe, że kiedyś znów zaryzykuję, gdy będą wyższe stopy procentowe i pożyczę komuś pieniądze na czterokrotność lombardowej stopy procentowej, jednak na razie przestrzegam przed pożyczaniem ludziom pieniędzy w ten sposób.

A jak Wy postrzegacie pożyczki? Trzeba ludziom pomagać? Warto ryzykować utratę części kapitału i pożyczać na kokos lub na innych portalach pożyczek społecznościowych? Napiszcie w komentarzach

Comments

    1. faktycznie, a sam właściciel kokos chce pożyczać w swoim serwisie, sprytnie wykolesiowali inwestorów, dzięki ich pieniądzom nauczyli się, zdobyli popularność, teraz ich odstawiają na boczny tor

  1. tak, na kokos nie będą już mogli inwestować zwykli ludzie – tylko sam kokos będzie udzielał pożyczek. Kowalski może jedynie pożyczać. pewnie jednym z powodów jest to co piszesz

    Sam bawiłem się w kokosa gdzieś circa 2010. z 500 zł wróciło do mnie 300. lekcja odrobiona, straty ucięte, obywatele nic się nie stało ….

    wtedy jeszcze było oprocentowanie maksymalne 20% i więcej. Dziś jest 10%. Nie wiem jak można dawać obcemu pożyczkę niezabezpieczoną za tak małą premię. w anglii jest wiele portali pożyczek p2p i tam oprocentowanie jest 10-15% ale za pożyczki pod zastaw rzeczy wartościowych i nieruchomości. To ma sens

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *