życzenia Wigilijne

W dniu dzisiejszym Wigilia, ja już posprzątałem w pokoju, umyłem wczoraj podłogę na mokro, zmieniłem pościel, wykąpałem się, czekam, jest bosko.
Już odczuwam pierwsze mdłości, jednak nie od życzeń, które spływają na mojego maila, lecz od czekolady. Wiem, nie powinienem, Wigilia dopiero za około 15 godzin, jednak już zdążyłem wchłonąć kilka chrupek w czekoladzie. Dawno nie jadłem słodyczy i mam efekt…

O czym będzie dzisiejszy tekst? O kulturze pojednania w Święta. Mówi się o tym, że w Wigilię nawet zwierzęta mówią ludzkim głosem. Czy to oznacza, że psy, koty i krówki przemawiają? Nie. Chodzi o to, że osoby zwaśnione ze sobą na co dzień w roku, są w stanie przy wigilijnym stole dojść do porozumienia, porozmawiać ze sobą na tej samej płaszczyźnie bez złości, zawiści, zbędnych emocji. Nasza kultura Chrześcijańska ogólnie jest kulturą jednoczenia się. Kolejnym dowodem na to, jest pieśń, którą usłyszałem podczas Bożego Ciała – „jak ten kielich łączy kropel wiele, tak nas Chryste w jednym złącz Kościele”.Kościół ma za zadanie łączyć ze sobą ludzi. W Polsce wiele osób się ze sobą kłóci, także biznesowo. Żyjemy w świecie, w którym różni ludzie żyją na różnym poziomie intelektualnym i materialnym, dlatego ciężko im dojść ze sobą do porozumienia, szczególnie, jeśli nie znają swoich wzajemnych położeń nawet jeśli chcą się porozumieć. Święta Bożego Narodzenia to taki kulturalny reset, podczas którego możemy zacząć rozmawiać na nowo, przynajmniej spróbować. Jesteśmy dzisiaj mocno rozwinięci i by dalej się rozwijać, musimy rozmawiać z ludźmi i współpracować. Święta pomagają nam rozwiązać problemy, które narosły w czasie roku, które pojawiły się przypadkiem, które rozdzieliły nas i pokrzyżowały nam drogi. To czas poszukiwania porozumienia z osobami, które pogubiły się, dlatego czasem to my, jako osoby z większą wiedzą, jako osoby mocniejsze psychicznie, musimy podać dłoń jako pierwsze. Zawsze mocniejszy wyciąga rękę do słabszego. Bądźmy ekonoicznymi wojownikami o pokój i szczęście na Ziemi, wyciągnijmy rękę pierwsi, nawet jeśli może się to zakończyć naszym upokorzeniem. Zaryzykujmy, pokażmy siłę charakteru.

Chciałbym życzyć swoim czytelnikom wesołych oraz zdrowych i smacznych Świąt Bożego Narodzenia. Życzę również siły, odwagi w Wigilię każdej osobie, która ma z kimś na pieńku, by odważyła się pierwsza podać dłoń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *