kredyty w czasie wojny

Ostatnimi czasy interesuje się preperingiem. Nie jestem typowym prepersem, ale w moich kieszeniach policja zawsze znajdzie coś czym się zainteresuje. Będzie to metalowe. Jako, że jest to blog ekonomiczny, postanowiłem napisać o kredytach w czasie wojny. Wiążę się ten temat z moim blogiem – ekonomia i wojna. Życie to taka mała wojenka jak mawiają raperzy.

Do rzeczy. Przytoczę na początek opinię bankiera, gdyż oczywiście zadzwoniłem do mBanku i spytałem co się stanie z kredytami w przypadku wojny. Miły konsultant odpowiedział, że nie wie, to zazwyczaj politycy decydują co się dzieje z kredytami. I tak na prawdę ma rację.

A teraz na podstawie informacji znalezionych w internecie na forach dyskusyjnych. Co prawda, podobno zdarzają się sytuacje, że człowiek miał kupiony dom na kredyt i mu Niemcy umorzyli ten kredyt, wpisali do księgi wieczystej, że jest jego to mieszkanie, wykreślili długi i na chwilę obecną nie musi nic spłacać, chyba, że politycy zmienią zdanie i mu każą, no ale żeby mu kazali, musiałyby być jakieś zapiski w banku, w którym wziął kredyt ile mu pozostało do spłaty, by dalej spłacał.

Jednak większość postów, jakie przeczytałem maluje obraz inaczej. W większości przypadków spłaty kredytów na czas wojny są zawieszane, jednak po wojnie ludzie musieli dalej spłacać kredyty. Co więcej, musieli je spłacać nawet gdy ich nieruchomość została zniszczona do fundamentów.

Żeby było śmieszniej, pieniądze na lokatach często przepadały, a o dziwo zachowywały się informacje o zaciągniętych kredytach.

Jakie są więc wnioski? Nie należy wszystkich nieruchomości kupować na kredyt. Jeśli zamierzamy inwestować w nieruchomości na wynajem, warto by część nieruchomości była zakupiona na kredyt, a część za gotówkę, by dywersyfikować ryzyko. Moim zdaniem warto kupować na kredyt nieruchomości, które spłacają się same i są na wynajem. Wtedy nie dość, że zarabiamy, to ponosimy dość niewielkie ryzyko. Nieruchomości, które są kupione w celach inwestycyjnych za gotówkę, warto by były kupowane na wynajem lub na flippa czyli szybki remont i odsprzedaż. Nie warto zbyt długo moim zdaniem trzymać nieruchomości, chyba, że jest to ziemia rolna (tą warto kupować za gotówkę, gdyż prawa własności w Polsce do gruntu są najlepiej strzeżonymi prawami w tym kraju – najtrudniej zmienić właściciela w jakikolwiek nielegalny sposób, dlatego jest to bardzo bezpieczna lokata kapitału).

Podsumowując, warto ze względów bezpieczeństwa zastanowić się w co i jak inwestować. Nie warto zawsze starać się maksymalizować zysków, by nie skończyć jak frankowicze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *